Ana SayfaGenelManşet

Suudi Arabistan’da bir mahkum, Al Suud rejimi hapishanelerinde organize işkence bulunduğunu ortaya çıkardı.

cezaevinde_akil_almaz_iskence_iddiasi_h162311Fars haber ajansının bildirdiğine göre Halit Salih Elteviceri, Suudi Arabistan El-tarifiye hapishanesi başkanı Salih El-Cevi tarafından fiziksel ve ruhsal işkence yapıldığına değinerek Al Suud hapishanelerindeki mahkumların organize bir şekilde hayatları tehdit edilircesine işkence gördüklerini belirtti.

Ancak Suudi halkının defalarca siyasi mahkumlarla dayanışma ilan ederek iç işleri bakanlığının bu ülkede insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğunu bildirmiş bulunuyorlar.

Bu bağlamda Suudi Arabistan Almanya’daki kaçak prensi Halit bin Ferhan Al suud, ülkesindeki rejimin adil olmadığı ve bağımsız bir yargının bulunmadığını dile getirerek bu rejimin ülkesinde halk kıyamına engel olmak için sindirici siyasetler, başına buyruk yasalar onaylama, tutuklama ve işkence gibi girişimleri arttırdığını belirtti.

Suudi prens, ülkesi iç işleri bakanlığı yetkililerinin ifade özgürlüğü isteyenleri suçlayıp gözaltına alarak sahte mahkemelerde yargılayarak avukat kullanmalarına izin vermediğini belirtti.

İnsan hakları kuruluşlarının bildirdiğine göre halen Suudi tutuk evlerinde 30 bin siyasi mahkum bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu