Ana SayfaGenelManşet

T.C SINIRLARI KİMİN KONTROLÜNDE ?

esh4091_86

PKK’nın sınır geliri yüzde 50 arttı. Sınırlar devletin kontrolünden çıktı. PKK’yı küstürmemek için güvenlik birimlerinin eli kolu bağlandı. Köylülerin taşıdığı kaçak petrol ve sigara PKK’dan soruluyor’

Hükümetin Abdullah Öcalan ile yürüttüğü “açılım” süreci nedeniyle PKK’ya karşı mücadeleyi yavaşlatması, PKK’nın hareket alanını genişletti. Suriye politikası nedeniyle Türkiye-Suriye sınırının tamamen terör gruplarına açılması da PKK’nın bölgede kontrol ve etkisini kuvvetlendirmesini getirdi. Bölgede milyarlarca liraya ulaşan uyuşturucu, petrol ve sigara kaçakçılığı önemli ölçüde PKK’nın kontrolüne girdi.

Irak sınırı yakınlarında görev yapan bir güvenlik yetkilisi, konuyla ilgili olarak Aydınlık’a bilgi verdi. Yetkili şunları söyledi:

“Şu anda sınırlar devletin kontrolünden çıkmış durumda. Açılımda PKK’yı küstürmemek için güvenlik birimlerinin eli kolu bağlandı. Zaten bir kısım güvenlik görevlisi tepkiden sesini çıkarmıyor. Uludere’de yaşanan son olay bütün Irak sınırında geçerli. Köylülerin taşıdığı kaçak petrolün ve sigaranın asıl sahibi PKK. Hükümet, güvenlik güçlerinin bu yasa dışılığa müdahalesini valiler üzerinden engelliyor. PKK izlenen yanlış politika yüzünden sürekli güçlenirken, gelirlerini de artırmış durumda. Açılım süreciyle birlikte PKK’nın geliri yüzde 50 arttı.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu