Ana SayfaGenelManşet

Tahran ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları iki kentin kardeş şehir olmasını öngören anlaşmayı imzaladı.

Tahran ve Ankara

Tahran ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları iki kentin kardeş şehir olmasını öngörün anlaşmayı imzaladı.

Tahran ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Muhammed Bagır Galibat ve Melih Gökçek, iki kentin kardeş şehir olmasını öngörün anlaşmayı imzaladı.

İmza töreninde Gökçek, Galibaf’ın Ankara ziyareti iki kent arasındaki ilişkilerin gelişmesine vesile olmasını diledi ve uzun süredir bekledikleri Galibaf’ı ağırlamaktan mutlu olduklarını kaydetti.

Galibaf da Tahran Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilişkisi olduğunu, şimdi Ankara ile ilişkileri geliştirme fırsatı oluştuğunu vurguladı.

Galibaf imza töreninden sonra başkanlığını yürüttüğü Batı Asya Belediye Başkanları Teşkilatı UCLG MEWA zirvesine katılmak üzere Konya’ya geçti.

Tahran ve Ankara arasında 5 anlaşma imzalandı

İran’ın başkenti Tahran ile Türkiye’nin başkenti Ankara belediye başkanları arasında şehir projeleri ile ilgili 5 anlaşma imzalandı.
İki Başkent arasında Kardeş Şehir’lik anlaşması Ankara belediyesinde, Tahran büyükşehir belediye başkanı Muhammad Bager Galibaf Ve Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında imzalandı.
Büyükşehir Belediyesi başkanlık makamında gerçekleşen ziyaret ve imza törenine Ghalibaf ile birlikte İran Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli ve Tahran belediyesi bürokratları da katıldı.
Ghalibaf, Ankara’ya ikinci gelişi olduğunu belirterek, yoğun programları nedeniyle ziyaretin iki yıl gecikmeli gerçekleştiğini belirtti.
Ghalibaf, ”Kısa olmasına rağmen bu ziyaretin gerçekleşmiş olmasından memnuniyet duyuyorum. Sayın büyükelçi de bu fırsatın meydana gelmesinde çok yardımcı oldular.” dedi.
”Geç başladık ama inşallah hızlı bir şekilde devam edeceğiz” diyerek konuşmasını sürdüren Ghalibaf ayrıca Ankara için, ”Bu kısa sürede gördüğüm kadarıyla temiz ve düzenli bir şehir, güzel bir şehir yapılanması var.” ifadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından, Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri tarafından 2011 yılında kararlaştırılan, iki kent arasındaki ‘kardeş kent’ protokolü imzalandı. Kardeşlik imzaları atıldıktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, konuk heyete, Gümüş işlemeli bir tabak hediye etti.
Ghalibaf da Gökçek’e Milad Kulesi’nin maketini hediye etti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu