Ana SayfaGenelManşet

Taksim’deki eylemciler devletin rejiminden rahatsız. Ama Kürtler, rejim ne olursa olsun devletin bizzatihi kendisinden rahatsızdırlar.

imralı ceza evi

Azadi inisiyatifi medya sözcü eğitimci Adnan Fırat, Fars Haber Ajansına konuştu. Kürtlerin her zaman karakol yapılmasına karşı olduğunu belirten Fırat, valiliğin Lice’deki olayları “Lice esrarcıların işi” diye göstermesini büyük bir talihsizlik olarak değerlendirdi. Fırat, Türk polisinin her zaman orantısız güç kullanmayı kendine alışkanlık haline getirdiğini söyledi. Ayrıca Fırat, Abdullah Öcalan ile AKP arasında başlatılan sürecin bozulacağını da iddia etti. 

Kürtler karakolların yapılmasına karşıdırlar 

Özellikle valiliğin Lice olayları ile ilgili yaptığı açıklama çok talihsiz ve de olayın özünü saptırıcı bir niteliktedir. Karakol karşıtı eylemler daha önce Hakkari ve şırnak gibi illerde de vardı. Bölge insanının bunlardan rahatsız olduğu ortadadır. Buna rağmen olayı “Lice’de esrarcıların işi” olarak göstermek büyük bir saptırmadır.

Devletin tutumunu şiddetle red ediyor ve protesto ediyoruz. 

Devletin “barış süreci” dediği süreci, Münferit bir olay olarak değerlendiriyorum. Sürecin Abdullah Öcalan ile AKP arasında başlatıldığını ve de ancak orada bozulacağını biliyoruz. Bu tür vakıaların sürecini sekteye uğratma ihtimali düşüktür. Ama tabii ki devletin hem evvelki gün Amed’deki yürüyüşe müdahalesi ve hem de Lice’deki tutumu hepimizin kafasındaki soru işaretlerini büyütmüştür. Devletin ne yapmak istediğini bilemeyiz, münferit bir durum olup olmadığını da bilemiyoruz, umudumuz münferit bir durum olması. Ve tabii ki bu tutumu şiddetle reddediyor ve protesto ediyoruz.

Türk polisi her zaman orantısız güç kullanıyor 

Polis’in Taksim ve başka yerde şiddet kullanması, tabii ki polisin şiddeti orantısız kullanmasından kaynaklanıyor.. Türk polisinin kadim bir alışkanlığıdır. Her zaman da yanında kar kalıyor. Türk siyasi iktidar yapısının niteliğinden kaynaklanıyor. Bu tür hadiselerin sorumluları hep cezasız kaldı korkarız ki yine öyle olacak.

Taksim’deki eylemciler devletin rejiminden rahatsızlar 

Lice halkının tepkisi ile Taksim sürecinde ortaya çıkan diğer vakıalar aynı sebebe dayanmıyor. Kürtler öteden beri zaten eylemsellik içinde. Taksim vakıaları olsa da olmasa da yine bölgede bu süreç yaşanacaktı. Yani ondan bağımsız yürüyor. Taksim vukuatını çıkartanlar devletin rejiminden rahatsızdırlar. Ama Kürtler, rejim ne olursa olsun devletin bizzatihi kendisinden rahatsızdırlar. Dolayısıyla kriz aynı değil.

Kürtlerin devlet ile egemenlik sorunu vardır 

Lice’de meydana gelen olay ile daha önce Kürdistan coğrafyasında meydana gelen olaylar arasında herhangi bir fark görmüyoruz. Kürtler ile devletin karşı karşıya geldiği her zaman ve her yerde aynı sorun var. Yani Kürtler ile devletin karşı karşıya geldiği her zaman ve her yerde aynı tarihi ve kadim sorun var. Bir egemenlik meselesidir.

Adnan Fırat kimdir? 

1978 yılında dünya’ya gelen Fırat, Azadi inisiyatifi medya sözcüsüdür. Sosyolog ve eğitimcidir. Değişik medya organlarında yazılar yazıyor./Cesim İlhan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu