Ana SayfaGenelManşet

TEK MİLLET OLAN TAĞUTİ DEVLETLER YALANLA,İFTİRAYLA VE ÇEŞİTLİ PLANLARLA SURİYE REJİMİNİ YIKAMAYINCA SAVAŞ İÇİN HAZIRLIĞA BAŞLADI

-

Amerika ve İsrail’in silahlı gruplara yardımı ve İsrail’in açıkça hava saldırılarına geçmesinin ardından Hizbullah’ın da Suriye’deki çatışmalara müdahil olduğunu ilan ettiği bir dönemde, Ürdün geniş kapsamlı ve kritik bir tatbikata ev sahipliği yapacak. Önümüzdeki hafta başlayacak ‘Eager Lion 2013′ tatbikatına aralarında Türkiye, ABD, İngiltere ve Katar’ın da bulunduğu 18 farklı ülkeden 15 binden fazla asker katılacak.

Savaş manevralarının yanı sıra lojistik ve insani yardım hazırlıklarının da yapılacağı tatbikatın Suriye’ye müdahale hazırlığı olduğu iddia ediliyor. Batılı bir yetkili İsrail’in Ynet haber sitesine yaptığı açıklamada ‘Suriye’ye müdahale ihtiyacının ortaya çıkması ihtimaline karşı askerlerin tatbikattan sonra da Ürdün’de kalacağını’ savundu.

ANORMAL GELİŞMELER İÇİN

Aynı siteye konuşan Ürdünlü bir yetkili de ‘Hiç kuşku yok ki bu yılki tatbikat Suriye ile olası bir çatışmaya hazırlık. Ürdün bu sınırdaki normal olmayan gelişmelere karşı hazırlıklı olmalı’ ifadelerini kullandı. Önümüzdeki hafta başlayacak ve 2 hafta sürecek tatbikata Türkiye, ABD, İngiltere, Bahreyn, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Fransa, Irak, İtalya, Lübnan, Pakistan, Polonya, Katar, Birleşik Arap Emirliği, Suudi Arabistan ve Yemen katılacak.

ÜRDÜN PATRIOT İSTEMİŞTİ

Tatbikatta yer almayacak olan İsrail, Hizbullah’ın silahlandırılması konusundaki kırmızı çizgisini koruyor. Ürdün de Suriye’deki gelişmeleri, kendi istikrarına zarar vereceği gerekçesiyle kaygıyla izliyor. Ürdün Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed Momani, ülkesinin savunma kapasitesini arttırmak için Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirmek istediklerini ve bu amaçla dost ülkelerle görüşmeleri sürdürdüklerini açıklamıştı.

Bütün batı cephesinin Suriye’yi yıkmak için elbirliği etmesi , ama ne İsrail’e, ne de bugüne kadar ABD boyunduruğundan ayrılmayan Suudi Arabistan’a kimsenin ses çıkarmaması dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu