Ana SayfaGenelManşet

Teröristler ,ordunun topraklarını geri almasını engelleyemeyince kimyasal silah kullandı.

1175624_553174308065688_788592250_nSuriye Ordusu’nun, Şam kırsalındaki Cobar Beldesinde yürüttüğü operasyonda muhaliflerin “kimyasal silah kullandıkların” ve bazı askerlerin boğulma tehlikesi geçirdiklerini belirtildi. Ordu güçlerinin operasyonda Suudi Arabistan-Katar ve Alman yapımı kimyasal variller bulduğu iddia ediliyor.

Şam yakınlarında 1300 kişinin yaşamını yitirdiği iddia edilen kimyasal silah saldırısının yankıları sürerken Suriye Ordusu’ndan çok önemli bir iddia geldi.

Suriye Ordusu’nun, Şam kırsalındaki Cobar Beldesinde yürüttüğü operasyonda muhaliflerin “kimyasal silah kullandıkların” ve bazı askerlerin boğulma tehlikesi geçirdiklerini belirtildi. Ordu güçlerinin operasyonda Suudi Arabistan-Katar ve Alman yapımı kimyasal variller bulduğu iddia ediliyor.

Suriye haber ajansına konuşan askeri kaynaklar; boğulma tehlikesi geçiren askerlerin hastanelere kaldırdıklarını ve askerlerin bir kısmının sağlık durumlarının ağır olduğunu ifade etti.

“Silahlı kuvvetlerimiz teröristlerin kimyasal silah kullandıkları bölgeye girme operasyonu başlattıklarını” belirten askeri yetkili, bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi.

VARİLLER BULUNDU

Bölgeye giren askerlerin büyük miktarda kimyasal madde içeren varil ele geçirdikleri belirtilirken varillerin üzerinde “Suudi Arabistan malıdır” ibaresinin yazılı olduğu ifade edildi. Bölgede ayrıca çok sayıda gaz maskesi ele geçirilirken, maskelerin Amerikan yapımı olduğu belirtildi.

Silahlı grupların karargahında da “kimyasal silahların üretiminde kullanılan araç ve gereçlerin yanı sıra zehirli gaza maruz kalınması halinde ilk yardımda kullanılacak ilaç ve tıbbi malzemeler de” bulunduğu belirtilirken, tıbbi malzemelerin Katar – Alman şirketlerine ait olduğu ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu