Ana SayfaGenelManşet

TUNUSLU AVUKATLAR NATO ŞEHYİ KARDAVİ HAKKINDA DAVA AÇTI

kardavi1

El-Sabah News’in haberine göre Tunuslu avukat Badis el-Kobakcı, bir grup avukatla birlikte, Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi hakkında Asliye Mahkemesi’nde dava açmaya hazırlanıyor.

Pazar günü bir araya gelerek dava üzerine görüş alışverişinde bulunan avukatlar, Pazartesi günü de bir toplantı gerçekleştirerek davanın ne zaman ve ne şekilde açılacağına karar verecekler.

Tunuslu gençlerin, el-Karadavi’nin cihad fetvalarından da etkilenerek Suriye’deki savaşa katıldıklarını savunan avukatlar, Tunuslu gençlerin Suriye’deki savaşa katılmalarının ülke menfaatlerine aykırı olduğunu söylediler.

Suriye’deki savaşın başladığı günden itibaren çok sayıda Tunuslu genç, Libya ve Türkiye üzerinden Suriye’ye girerek çatışmalara katıldı. Aileler, çocuklarının Suriye’ye gönderilmesi için çalışan bir şebekenin olduğundan şikayetçiler.

Tunusluları Savunma Ulusal Koordinasyonu temsilcileri, Haziran ayı başında Şam’a giderek, Suriye’deki Tunuslu gençlerin durumuna ilişkin bilgi edindi.

Koordinasyon ile Suriye’deki sivil toplum örgütleri ve rejim temsilcileri arasında gerçekleşen görüşmelerde, elleri Suriyelilerin kanlarına bulaşmamış 43 Tunuslu tutuklunun serbest bırakılması ele alındı. Kaynaklar, görüşmelerin olumlu yönde devam ettiğini bildirdi.

Suriye’deki Tunusluların sayısına ilişkin net bir bilgi olmamakla birlikte, Almanya Haber Ajansı’na konuşan Koordinasyon, 1300 ailenin çocuklarının Suriye’de olduğunu kendilerine ilettiğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu