Manşet

Tunus’un yeni turizm bakanı Yahudi.

220120142PSZJh8pIhrLep6LTunus’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Mehdi Cuma’nın, 28 bakandan oluşan yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Muhammed el-Munsif el-Merzuki’ye sunduğu bildirildi.

 

Akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Cuma, 28 bakandan oluşan yeni kabine listesini Cumhurbaşkanına takdim ettiğini belirterek, yeni kabineyi yeterlilik, bağımsızlık ve şeffaflık ilkelerine göre belirlediğini kaydetti.

Tunus Başbakanı Mehdi cuma, yeni turizm bakanının Yahudi asıllı Rene Trabelsi’ninde kabinede olacağını açıkladı.Başbakan Mehdi ise Trabelsi’yi bakan olarak atayarak İslami Ennahda Partisi’nin sert tepkisini üzerine çekti.

Yeni kabinede sadece eski İçişleri Bakanının değişmediğini ifade eden Cuma, “Tunus’ta güvenlik konusunda olumlu gelişmeler yaşandığı için İçişleri Bakanı görevine devam edecek” dedi.

Ayrıca Cuma, hükümetin öncelikli hedefinin ülkeyi seçime götürmek olacağını ifade etti.

 

Tunus Genel İşçi Sendikası (UGTT) liderliğinde, Tunus Sanayi Ticaret ve El Sanatları Birliği, Tunuslu Avukatlar Ulusal Birliği ve Tunus İnsan Haklarını Koruma Birliğinden oluşan “4′lü grup”, Tunuslu muhalif Muhammed el-Brahmi’nin öldürülmesinden sonra 17 Eylül’de, ülkede yaşanan siyasi krize çözüm bulunması için girişim başlatmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu