Ana SayfaGenelManşet

TÜRKİYE AKÇAKALE’DEKİ 600 SURİYELİ MÜLTECİYİ SINIR DIŞI ETTİ

S1

Türkiye Suriye’nin içişlerine müdahalesini sürdürürken Urfa’nın Akçakale bölgesinde iki gün önce 1 kız çocuğunun öldüğü yangını protesto için eylem yapan Suriyeliler ile güvenlik güçleri arasında çıkan olaylara karıştıkları açıklanan 600 sığınmacı olaylar bahane edilerek sınır dışı edildi.

Şanlıurfa’nın Akçakale’deki sığınmacı kampında 1 kız çocuğunun öldüğü yangını protesto için eylem yapan Suriyeliler’in çıkardığı olayların ardından 600 sığınmacı sınır dışı edildi.

Doğan Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, iç karışıklığın sürdüğü ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınan 35 binin üzerinde Suriyelinin barındığı Akçakale’deki Süleymanşah Konaklama Tesisi’nin 1 No’lu Mahallesi’nde iki gün önce elektrik kontağından yangın çıktı. Yangında çadırda bulunan 7 yaşındaki Sudra El-Hammut öldü, 2 ablası yaralandı. Daha önce çıkan yangınlarda da çoğunluğu çocuk, 6 kişinin öldüğü çadır kentte kalan Suriyeli sığınmacılar protesto için idare binası önünde eylem yapmaya başladı. Kısa sürede kalabalıklaşan sığınmacılar, idare aleyhinde gösteri yaparak tepkilerini gösterdiler. Şanlıurfa’dan asker ve polislerin takviye olarak gönderildiği çadır kentte güvenlik güçlerinin müdahalesi ile olaylar 3.5 saatte kontrol altına alındı.

Gerginliğin adresi olan Akçakale’deki Süleymanşah Konaklama Tesisi’nde güvenlik önlemleri de sürdürülüyor. Çadır kentteki mahalle ve sokaklara barikat kuran güvenlik güçleri, sığınmacıların sokak dışına çıkmalarına engel olmaya çalışıyor. Suriyeli sığınmacıların barındığı çadır kentlerde şu ana kadar çıkan yangınlarda 16 kişi öldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu