Ana SayfaGenelManşet

Türkiye, İsrail’in genel ihracat piyasasındaki en büyük üçüncü pazarı

türkiye-İsrail

İsrail Hayom gazetesinin JNS.org’a dayandırarak verdiği habere göre; ‘İsrail’ İhracat ve Uluslararası İşbirliği Enstitüsü’nün yeni yayınladığı raporda ‘İsrail’in 2013 yılının Ocak ve Eylül ayları arasında özellikle kimyasal madde ihracatında Türkiye ile %66’lık bir yükseliş yakaladığı belirtiliyor. Bu oran maddi olarak 1.8 milyar $’a tekabül ediyor. Rapora göre bu durum, Türkiye’yi ‘İsrail’in genel ihracat piyasasındaki en büyük üçüncü pazarı durumuna getiriyor.

Yayınlanan rapora göre ‘İsrail’in 2013 yılının ilk üç çeyreğinde yapmış olduğu ihracat ürünlerinin başını eczacılık malzemeleri, elektronik araçlar ve kimyasallar oluşturdu. Amerika Birleşik Devletleri, 2013 yılının ilk üç çeyreğinde ‘İsrail’in en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin başında yer almaya devam etti. Bu da –elmas ihracatı hariç- 7.7 milyar $’lık ihracat hacmi anlamına geliyor.

Rapora göre ‘İsrail’in Asya piyasasındaki ihracatı %4 oranında düştü ve Çin, İsrail’in en çok ihracat gerçekleştirdiği 4. ülke haline geldi. Bu arada Avrupa Birliği üye ülkelerine yapılan ihracat ise toplamda %4 oranında arttı. İspanya, kendisiyle yapılan ihracatı %32 oranında artarak ‘İsrail’in en çok ihracat yaptığı 8. ülke konumuna geldi.

‘İsrail’ ihracat enstitüsü adına açıklama yapan Shaul Katznelson “’İsrail’in ihracat piyasasındaki değişen oranları, piyasanın daha geniş şirketleri ihtiva etmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu