Ana SayfaGenelManşet

Türkiye Sınırında Teröristlere Taksi Servisi

SURİYE TAKSİ SERVİSİ

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Suriye sınırından yasadışı geçişler alenen ve herkesin gözü önünde gerçekleşiyor. Yaklaşık 200 yurttaşımızın selefi teröristlerin bombalı saldırısı sonucu yaşamını kaybettiği Reyhanlı’daki bu durum adeta yeni felaketlere davetiye çıkarıyor.
Sınırın Suriye tarafında kurulan 40 bin kişilik Nusra kampındaki teröristler günün her saatinde ellerini kollarını sallayarak, Türkiye sınırını geçip, bekleyen taksiyle Reyhanlı İlçe Merkezi’ne gidebiliyor. Kamptan Türkiye’ye yasadışı bir şekilde giriş yapan, kişilerin nereye hangi amaçla gittikleri kontrol edilemezken, sınırdaki görevli askerlerin hiçbir müdahalede bulunmaması dikkat çekiyor.

TERÖRİSTE TAKSİ SERVİSİ
Hiçbir güvenlik tedbiri alınmaması, geçişlerdeki rahatlık ve taksi hizmeti sunulması bölge halkında ciddi tepkiler yaratıyor. Geceleri daha kalabalık gruplar halinde geçişlerin olduğu, sınırlı sayıda görevli askerin bu geçişleri engellemeye çalıştığı ancak yetersiz kaldığı bildiriliyor. Sınır bölgesinde bulunan tel örgülerin yüzlerce yerinden açılan gediklerden sürekli geçişlerin olduğu, geçişlerde değişik eşyaların da taşındığı bildirilirken, daha önce yaşanan saldırılara dikkat çeken bölge halkı, “Bu insanların ne yapacağı belli olmuyor, neler getirip, neler götürdükleri kontrol edilmiyor. Her türden silah ve patlayıcı bu insanlar tarafından bölgeye sokuluyor. Bundan kaygı duyuyoruz. Karşı çıkmamız durumunda bizi de tehdit ediyorlar. Çaresiz haldeyiz” diyor.

BAŞBAKANLIK’TAN ‘GEÇSİNLER’ UYARISI
Kapalı olduğu resmi yetkililerce açıklanan Cilvegözü sınır kapısında da sürekli bir hareketin olduğu, geçişlerin hukuksuz olarak devam ettiği, geçen kişilere Türkiyeli yetkililerin hiçbir belge almadan geçmelerine izin vermek zorunda kaldığı belirtiliyor. Bölgeye görevli gönderilen konu ile yetkili Başbakanlık görevlilerinin, Bölgede bulunan askeri ve yerel yetkililerle sıklıkla görüştükleri ve sınırdan geçişlere engel olmamaları konusunda uyardıkları iddia ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu