Ana SayfaGenelManşet

TÜRKİYE’DE POLİS SURİYELİ MÜLTECİLERE BİBER GAZIYLA MÜDAHALE ETTİ

SM1

Çadır kentte çıkan yangında 1 kız çocuğu öldü. Yaşanan olaylar ardından polisin mültecilere müdahale ettiği bildirildi.

Akçakale’de bulunan 35 bini aşkın Suriyeli sığınmacının barındığı Süleyman Şah Konaklama Tesisleri’nde, 1 kız çocuğunun ölmesi, 2 ablasının da yaralanmasına neden olan yangını protesto için eylem yapan Suriyeliler ile güvenlik güçleri arasında çıkan olaylar 4 saatin sonunda kontrol altına alındı. Arapça sloganlar atarak çıkan yangınlardan idareyi sorumlu tutan ve ihtiyaçlarının tam karşılanmadığını bildiren Suriyeliler, görevlilere tepki gösterdiler.

Uyarılara rağmen dağılmayan grup, diğer sığınmacıların da destek vermesiyle kalabalıklaşarak eylemini sürdürdü. Çıkan gerginlik üzerine Akçakale ve Harran’dan çadır kente asker, polis ve zırhlı araç takviyesi yapıldı, izinde olan özel güvenlik görevlileri de çağrıldı. Güvenlik güçleri dağılmayan kalabalığa biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti.

Çadır kent içerisindeki olaylar sırasında kampın girişinde bekleyen yaklaşık bin kişilik kitle ile görevliler arasında arbede çıktı. Gerginliğin tırmandığı çadır kentte kalan çok sayıda Suriyeli, kampın etrafını çeviren telleri yıkarak dışarı çıktı. Kamp içinde ve dışında tırmanan gerginlik, olay yerine gelen Akçakale ve Harran kaymakamları ile belediye başkanlarının yaptığı çağrılara rağmen sonlandırılamadı.

Gerginliğin devam etmesi üzerine çadır kente gelen yüzlerce güvenlik görevlisi, gaz ve basınçlı suyla eylemcilere müdahale etti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu