Manşet

Ücretlerini alamayan işciler,işyerini işgal etti ama…

ucret-gaspina-polis-korumasi2ec0fd2de9b54c4fdb88Ücretlerini 3 aydır almayan ve sigortasız çalıştırılan 40 tekstil işçisi, önceki gün yaptıkları eylemle Çağlayan’da bulunan tekstil atölyesini işgal etti.

AGSPARK işçileri atölyede  saatlerce beklemelerine rağmen karşılarında hiçbir muhatap bulamadı. Akşam Çevik Kuvvet polisleri ile atölyeye gelen işveren tüm makineleri tahliye etti. İşçiler ücretlerini alana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.
RESMEN DOLANDIRICILIK

 

AGSPARK patronunun işçilere paralarını vermediği gibi bir de işçileri tehdit ettiği iddia ediliyor.  Makineci olarak çalışan Mehmet Teksif, “Üç aydan beri çalışıyoruz, ücretimizi alamıyoruz. Patronlar arkasına üç beş adam almış gelip bizleri zorla atölyeden çıkarmaya çalışıyorlar.” diyerek yaşananlara tepki gösteriyor. “Adam makineler bizim diyor. Resmen dolandırıcılık yani.” diyen Teksif, haklarını alabilmek için iş bıraktıklarını söylüyor.

 

Emine Belge, 2 yaşında bir kız çocuğu annesi. Bir ev sahibi olabilmek için kızını evde bırakarak çalışmak zorunda kalmış. Yaklaşık 2 aydır çalışan Belge, çalıştığı günden beri yalnızca 450 lira para alabilmiş. İşverenin cumartesi günü gelerek kendilerini işyerinden çıkmaya zorladığını, geçmişe dönük ücretlerini vermeyeceğini söylemiş. Bir ev aldıklarını, eşinin ev kredisi ödediğini, kendisinin de alacağı parayla geçinmeyi hesap etmiş Belge ailesi. Ancak evdeki hesap çarşıya uymamış. İşverenden alacaklarını alamayınca geçim zorluğu başlamış Belge için.

 

Hayata erken atılan 15 yaşındaki İbrahim 4.5 aydır burada ortacı olarak çalışıyor. İlk haftalarda parasını alabildiğini söyleyen İbrahim, işverenin sürekli işçileri oyaladığını söylüyor. Ailesinden sadece abisinin çalıştığını bu yüzden  kendisinin de çalışmak zorunda kaldığını dile getiren İbrahim, haftalık 200 lira ücret karşılığında çalışıyor. Onu da 2 aydır alamayan İbrahim, hakkının verilmemesine tepki gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu