Ana SayfaGenelManşet

Hindistan’ın 3. savaş gemisini alması, Çin ile aralarındaki rekabetin artmasına sebeb oldu

hindistan 3. SAVAŞ GEMİSİNİ ALDI

Hindistan’ın 3. uçak gemisini alması Çin ile aralarındaki rekabetin artmasına sebep oluyor.

Üçüncü savaş gemisini alan Hindistan, Çin ile aralarındaki rekabetin artmasını sağladı. Hindistan’ın aldığı 3. savaş gemisi, Sovyet döneminde yapılmış bir Rus gemisinin modernize edilmiş ve bazı değişikliler yapılmış.

2.3 milyar dolarlık savaş gemisi Cumartesi günü Rusya’daki tersaneden Hindistan’a doğru yola çıktı. Hindistan bu geminin donanmasına büyük katkı sağlıyacağını düşünüyor.

Sovyetler Birliği’nin son yıllarında inşa edilmiş olan Amiral Gorshkov adlı 45.000 tonluk gemi, Rusya’nın kuzey kıyılarından ayrılan savaş gemisi iki aylık bir yolculuğun ardından Hindistan savaş gemilerinin arasına katılmış olacak.

Hindistanlı yetkiller uçak gemisinin adını INS Vikramaditya olarak değiştirdiler.

Yak-38 dikey kalkış savaş uçakları için tasarlanmış olan uçak gemisi yapılan modernizasyonun ardından Mig-29K savaş uçağı taşımak için yeniden tasarlandı. 30 savaş uçağı taşama kapasitesi olan gemide 2000 civarında askeri personel bulunacak.

Çin ve Hindistan, dünyanın en kalabalık iki ülkesi. Yüzyıllar boyunca iki ülke arasında yaşanan barış ve iyi ilişkiler, 1948 yılında Komünist Parti’nin Çin iç savaşını kazanmasının ardından bozuldu.

1989 yılında başlıyan Çin Hindistan ticareti hızlı bir şekilde başlamış oldu. Ancak son yıllarda yaşanan olaylar iki ülkeyi birbirinden soğuttu. Hindistan Çin’nin Pakistan ile iyi ilişkiler kurmasından rahatsız.

Hindistan ilk olarak 1960 yılında İngiliz yapımı uçak gemisi almıştı. Hindistan kendi yerli uçak gemisini üretme çalışmalarına başladı. Proje kapsamında 37.500 tonluk INS Vikrant isimli uçak gemisinin yapımına 2016 yılında başlanılması planlanıyor ve 2018 yılında bitirilmes hedefleniyor.

Hindistan dünyanın en fazla silah satın ülkesi. Aynı zamanda Rusya’dan en fazla silah satın alan ülke. Silahlarının %60′ını Rusya’dan alıyor. Hindistan önümüzdeki 10 yıl içerisinde askeri modernizasyon için 100 milyar $ harcıyacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu