Manşet

Ülkemizde krallar gibi karşılanan hollande’ın katliamlarını dünya sadece izliyor.

130545_katliam_1Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve ABD’nin destek verdiği Fransa’nın askeri müdahalede bulunduğu Orta Afrika Cumhuriyeti’nde askerler, bir Müslümanı linç ettikten sonra bedenini parçalayarak yaktı.

Güpe gündüz ve cadde ortasında yüzlerce kişinin gözü önünde gerçekleşen vahşet, dünya kamuoyunda infiale yol açtı.Cumhuriyeti’nde (OAC) gerçekleşen linç olayı dünya gündeminde geniş yankı uyandırdı. OAC askerleri tarafından, eski Seleka üyesi olduğu gerekçesiyle linç edilerek öldürülen Müslüman gençle ilgili ilk açıklama geldi.

Olayla ilgili açıklama yapan OAC Devlet Başkanı Sampa-Panza, öldürülen kişinin eski Seleka üyesi olduğunu ve milisler tarafından öldürüldüğünü iddia etti.Ancak İnsan Hakları İzleme Örgütü öldürülen kişinin milisler tarafından değil orta Afrikalı askerler tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Haberi dünyaya duyuran Fransız Haber Ajansı AFP’nin yayınladığı fotoğraflarda da gencin üniformalı kişiler tarafından linç edildiği görünüyor.

PARÇALAYARAK YAKTILAR

Haberde, genç öldükten sonra askerlerin cesedini milislere teslim ettiği, milislerin de cenazeyi parçalayarak yaktığı ifade ediliyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yaptığı açıklamanın da bu yönde olduğu kaydedildi. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Müslümanlara ve özellikle Seleka üyeleri veya eski üyelerine yönelik şiddet ve linç eylemleri devam ediyor. Geçen haftadan bu yana Fransa’nın silahlandırdığı Hıristiyan milis ve askerlerin öldürdüğü Selaka yanlıların sayısı 75’e ulaştı.

FRANSA ‘FRANSIZ’

Ülkede bulunan Fransız askerlerinin oluşturduğu barış gücü, meydana gelen şiddet olaylarına sadece seyirci kalıyor. Bölge ile ilgili gelen haberlerde, barış gücünün sadece kendi güvenliğini sağlamakla meşgul olduğu, sivillere yönelik gerçekleşen şiddet olaylarına müdahale etmediği ifade ediliyor.Orta Afrikalı askerler yerlerde sürürkledikleri Müslüman gencin başını önce büyük bir taş parçasıyla ezdi. Daha sonra da vücudunu palalarla keserek parçalara ayırdı.

Önce linç ettiler sonra yaktılar

Fransa’nın askeri müdahalede bulunduğu Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’de bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü acil durum müdürü Peter Bouckaert, linç edilen Müslüman gencin cesedinin yakıldığını sosyal paylaşım sitelerinden olan twitterdan açıkladı. Talihsiz gencin cansız bedeninin çocukların da arasında bulunduğu yüzlerce kişinin gözü önünde caddelerde sürüklendikten sonra ateşe verildiğini duyuran Bouckaert, ateşin yanında elinde öldürülen gencin bacağı bulunan bir adamın fotoğrafını da paylaştı.

Panza’dan cesaret aldılar

Askerlerin yaptığı linç eylemi Orta Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Samba Panza’nın bin kişilik bir kalabalığa yaptığı konuşmadan yaklaşık 10 dakika sonra gerçekleşti. Askerlerin linçi Panza’dan aldıkları cesaretle yaptıkları belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu