Ana SayfaGenelManşet

Venezuela, CIA ile bağlantılı Kübalı sürgünlerin Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya suikast planladığını öne sürdü.

NicolasMaduroVenezuelalı yetkililer, Başkan Nicolas Maduro’ya suikast düzenlenip ülkenin de paramiliter bir işgale uğramasını öngören bir plan bulunduğunu söylediler. İddiaya göre bu işin arkasında eski bir CIA ajanı, CIA ile bağlantılı Kübalı sürgünler ve bazı Latin Amerika liderleri bulunuyor.

Venezuela Meclis Başkanı Diosdado Cabello’nun söylediğine göre, suikasti ABD’nin Florida eyaletinin Miami kentinde üslenmiş olan Kübalı muhalifler finanse edecekti. 2.5 milyon dolar harcayan muhalifler, 400 kadar ajan eğitti. Bu ajanların, Kolombiya üzerinden Venezuela’nın Zulia eyaletine giriş yapması planlanıyordu.

Cabello, komploya katılanlar arasında eski Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe ile eski CIA ajanı terörist Luis Posada Carriles’in de bulunduğunu iddia etti.

Telesur’a açıklama yapan İçişleri Bakanı Miguel Rodriguez Torres, “Operation Baby” isimli plana göre, Maduro‘nun 24 Temmuz’da bir keskin nişancı tarafından öldürüleceğini ve bunun arkasından ülkenin askeri ve siyasi hedeflerine saldırılar düzenleneceğini söyledi. Torres, ülkedeki sağcı politikacıları, eski Honduras Devlet Başkanı Roberto Micheletti’yi ve Miami merkezli çalışan gayrımenkul zengini Eduardo Macaya’yı da komploya dahil olmakla suçladı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu