Ana SayfaGenelManşet

Yandaş Medya Reyhanlı Davasını Basından Gizledi.

reyhanli

Duruşmanın 10.00-12.00 arasındaki ilk yarıs:

Hatay Reyhanlı’da 11 Mayıs 2013′te 53 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırılarla gerçekleşen katliamla ilgili davanın Adana Adliyesi’ndeki ilk duruşmasında aileler içeri alınmadı.

Tutuklu, tutuksuz, firari toplam 33 sanığın yargılandığı davada bugün yalnızca tutuklu sanıklar dinleniyor. Sanıkların bir kısmı ifade vermeyeceğini açıklarken, ifade verenler de patlamayla ilgileri olmadığını, esnaf olduklarını, araçları da market açmak için aldıklarını söyledi. Sanıklara soru yöneltilmediği için, ifadelerde olayı aydınlatmaya, şüpheleri gidermeye dönük herhangi bir içerik yok.

Ailelerin içeri alınmamasının yanı sıra pek çok usulün ihlal edildiği duruşmanın basından gizlendiği, adliye içinde de görevlilerin çevrede soru soranlara “KCK davası görülüyor” diye yanıltıcı yanıtlar vermek üzere tembihlendiği açığa çıktı.

AVUKATLAR usulün yerle bir edildiğini  ve sanıklara olay ile ilgili  hiçbir soru sorulmamasının dikkat çektiğini aktardı: “Aileleri içeri almadılar. Avukatların, sanıkların adı yazılmadı. Kimlik tespiti yapılmadı. İddianame okunmadı. Doğrudan ifadeye geçildi. Adanalı avukat arkadaşlar da ‘ilk defa böyle bir şey görüyoruz’ diyorlar. Sanıklara soru sorulmuyor. Bu işi yapan caniler ile ilgili ilgili en ufak bir soru yok. Bomba nerde geldi, para nerden geldi, kim aldı, bunlar sorulmuyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu