Ana SayfaGenelManşet

AB üyesi Yunanistan halkı 950 Dolar için ölüme gidiyor.

yunan halkı 950 dolarYunanistan’da yaşanan ekonomik kriz halkı intihara sürüklüyor. İnsanlar, 950 dolar devlet yardımı için kendilerine HIV enjekte ediyor.

Ekonomik krizin etkilerinin giderek kötüleştiği ve işsizlik oranının yüzde  27’lere kadar tırmandığıYunanistan’da halk, çareyi, AIDS’te buldu. Dünya Sağlık  Örgütü (DSÖ) tarafından yayımlanan şok rapora göre, ülkede son dönemde tespit  edilen HIV vakalarının yaklaşık yarısında hastaların ölümcül virüsü kendi  kendilerine bilerek bulaştırdıkları ortaya çıktı.  Hastaların, HIV  hastalarına devlet tarafından verilen aylık 950 dolarlık sağlık yardımından  faydalanmak için bu yola başvurduğu belirtiliyor.

İntihar ve eroinde patlama

DSÖ’nün Avrupa’daki sağlık koşullarını konu edinen raporunda ayrıca,  Yunanistan vatandaşlarının ülkedeki sağlık hizmetlerine ulaşımının giderek  kötüye gittiği, ülkedeki intihar oranlarında büyük artışlar yaşandığı ve eroin  kullanımının da iki kat artış gösterdiğinin altı çiziliyor. Yetkililer,  Yunanistan‘la beraber Avrupa’da kemer sıkma politikalarına başvuran İspanya, İrlanda ve İtalya gibi ülkelerde de benzer sonuçlarla karşılaşılabileceğinden  endişe duyulduğunu belirtiyor.

Doktorlar grev yapmıştı

Öte yandan mali krizle mücadele için alınan önlemler çerçevesinde işten  çıkarmalara itiraz eden devlet hastanelerinde görevli doktorlar ve idari  memurlar da geçtiğimiz günlerde 24 saatlik grev yapmıştı. Doktorlar, grev kararı dolayısıyla Sağlık Bakanlığı önünde gösteri düzenleyerek, “Sağlık herkesin  hakkıdır”,  “Herkes için bedava sağlık hizmetleri”,  “İşten  çıkarmalara hayır” şeklinde sloganlar atmıştı.

3 kişiden 1’i ilaç alamıyor

DAHA önce Dünya Sağlık Okulu’nca yapılan bir diğer araştırmaya göre,  Yunanistan’da her üç vatandaştan birinin ilaç alacak parası olmadığı için  gördüğü tedavi şeklinde değişiklik yapmak zorunda kaldığı, kronik hastaların  yüzde 60’nın sağlık merkezlerine ulaşımda ekonomik zorluklarla karşılaştığının  belirlendiği açıklanmıştı. Uzmanlar, sağlık alanındaki eksikliklerin ortalama  yaşam süresine olan ciddi olumsuz etkinin gün geçtikçe daha belirgin hale  geldiğini ifade ederek, önceki yıllarda 81 yıla ulaşan ortalama yaşam süresinin  78 yıla indiğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu