Ana SayfaGenelManşet

Yunanistan’da kitlesel grevler başladı

97d2b71c8f932fe9ccf124cf8682f0d9_XLYunanistan’da bir hafta sürmesi planlanan kitlesel grevler bugün başladı.

Eylemler kamu sektöründe işten çıkarmalar ve zorunlu yer değiştirmeleri protesto amacıyla yapılıyor.

Beş günlük grev serisinin ilk gününde bugün öğretmenler greve gitti.Devlet memurları da Çarşamba günü iki günlük grev çağrısında bulundular.Bu grev üniversiteler, doktorlar ve avukatlar tarafından da destekleniyor.İşten çıkarmalar ülkenin uluslararası alacaklıları tarafından dayatılan kurtarma koşullarının bir parçasıdır.

Bu çevreler bir sonraki kredi taksitini görüşmek üzere Atina’da bir araya gelecek. Şimdiye kadar Yunanistan toplam 240 milyar euroluk iki yardım paketi aldı. Finansman açığını kapatmak için 10 milyar euro daha gerekiyor.

Sert direniş

Grevdeki bir dizi okul koruma görevlileri Pazartesi sabahı Atina’da İdari Reform Bakanlığı dışında çevik kuvvet polisiyle çatıştı.Güvenlik güçleri protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Üç kişi hafif yaralanma nedeni ile hastaneye kaldırıldı.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu yetkilileri bir sonraki 1 milyar euroluk krediyi karara bağlamak üzere bu hafta Atina’da toplanacak.Krediler karşılığında, Başbakan Antonis Samaras, transfer veya işten çıkarmadan önce, bu yıl 25 bin memurun maaşını düşürmeyi kabul etti.Atina’daki BBC muhabiri Mark Lowen, Yunan anayasası altında ilk kez kamu sektörü çalışanlarının işlerini kaybedeceğini belirtiyor.2014 yılı sonuna kadar 15 bin kamu çalışanının işten çıkarılması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu