Ana SayfaGenelManşet

Rohingya Dayanışma Örgütü Başkanı Din Muhammed Emin: “Myanmar hükümeti Arakan’ı Budist bir eyalete çevirmek istiyor”

myanmar_hukumeti_arakandaki_gercekleri_gizliyor

Rohingya Dayanışma Örgütü Başkanı Din Muhammed Emin, Myanmar hükümetinin gerçeklerin bilinmesini istemediği söyledi.

Rohingya Dayanışma Örgütü Başkanı Din Muhammed Emin, Arakan’da yüzlerce Müslümanın öldürüldüğünü, 500 binine yakının ise tahliye edildiğini belirtti.

Olayların diğer şehirlere yayılarak başkentin kuzeyindeki Miklata’ya da sıçradığını dile getiren Emin, “8 milyon nüfuslu Miklata’da 3 milyon Rohingyalı Müslüman kamplarda zor şartlarda yaşıyor” dedi.

Emin, Myanmar hükümetinin Müslüman Myanmarlıları da hedef aldığını vurgulayarak, eski başkent Yangon’da 10 Müslüman’ın öldürüldüğünü hatırlattı.

Myanmar hükümetinin olayların yaşandığı bölgelere medyanın girmesini engellediğine dikkati çeken Emin, “Hükümet gerçeklerin bilinmesini istemiyor, bu yüzden de olayların yaşandığı şehir ve kasabalara medyanın girmesini engelliyor. Medyanın girişi sağlanmalı ve gerçekler gözler önüne serilmeli. Dünya, Rohingya Müslümanlarına karşı uygulanan insan dışı muameleleri görmeli” diye konuştu.

Myanmar’ın eyalet sistemi ile yönetildiğini hatırlatan Emin, “Myanmar hükümeti Arakan’ı Budist bir eyalete çevirmek istiyor. Myanmar’da her eyalet, nüfus çoğunluğuna sahip kesim tarafından yönetilirken, Arakan’da Rohingya Müslümanları yoğunlukta olmasına rağmen vatandaşlıkları bile yok. Biz de diğer azınlıklar gibi, kendi eyaletimizin yönetiminde söz sahibi olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Rohingya Müslümanlarının Bangladeş asıllı olduğu iddialarını reddeden Emin şöyle konuştu: “Biz de ülkedeki diğer azınlıklar gibi Myanmar’da doğduk, atalarımız da burada doğdu. Myanmar hükümeti bu gerçeği kabullenmek istemiyor. Arakan bizim vatanımız ve oradan ayrılmayacağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu