Manşetönemli

Ruhani Alkollü Yemeği Reddetti

RUHANİ-FRANSADA

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Paris ziyaretinde, Fransız mevkidaşı Hollande ile akşam yemeği programı ‘helal et ve alkol’ anlaşmazlığı nedeniyle iptal edildi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin İtalya ziyaretinde gittiği müzede çıplak heykellerin kaldırılması dünya medyasında geniş yer bulmuştu. Fakat Fransa, İran cumhurbaşkanı için aynı hassasiyeti göstermedi. Ruhani’nin bu akşam Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yiyeceği akşam yemeği için İran heyetinin yemekte ‘helal et bulunması ve şarap olmaması’ talebini Fransa’nın reddetmesi üzerine iptal edildi.

Ruhani’nin dini nedenlerle Hollande ile Elysée Sarayı’nda yiyeceği akşam yemeğini iptal ettiği belirtildi. Görüşmeler için bu akşam bir araya gelmeleri planlanan İran ve Fransa heyetlerinin ayrı salonlarda akşam yemeği yiyeceği kaydedildi.

‘SABAH KAHVALTISI DA FAZLA UCUZ’

Öte yandan İranlıların Fransa’nın sabah kahvaltısı önerisini de ‘fazla ucuz’ olacağı gerekçesiyle geri çevirdiği ifade edildi.

10 bakan ve çok sayıda işadamıyla Avrupa turuna çıkan Ruhani’nin Paris ziyaretinde Fransa Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron ve çok sayıda şirketten temsilciyle görüşmesi bekleniyor. İran’ın gündeminde Fransa’dan Airbus uçakları satın alma planı da bulunuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu