ManşetönemliSuriyesuriye gerçekleri

Türkmen ‘yaygarası’ ve gerçekler

Türkmen-‘yaygarası’-ve-gerçekler
Bayırbucak bölgesinde aslında şu an kimler var? Siviller vuruluyor iddiası doğru mu? AKP’nin terminolojisi gerçeği ne kadar yansıtıyor? Yedi maddede Bayırbucak Türkmenleri’ne ilişkin gerçekler:

1- Türkmen Dağı’nın gerçek ismi ne?
Suriye haritasında ‘Türkmen Dağı’ diye bir yer yok. Bölgede Lazkiye’nin kuzeyinden Lübnan’a kadar uzanan Cebel Aleviyyun (Alevi dağları) ve Lazkiye-İdlib arasında yer alan Cebel Ekrad (Kürtler dağı) bulunuyor. İki dağ arasında Kesep’ten Salma kırsalına kadar görülen yükseltiler ile Bassit Beldesi civarında, Cebel Bassit ve Cebel Bucak tepeleri yer alıyor. İşte esas iki dağ; Alevi ve Kürt dağları arasında yer alan yükseltilerden birinin adı olan Bucak tepesine ‘Türkmen Dağı’ deniyor.

2- Tepeye Türkmen Dağı demek doğru mu?
Hayır. Türkmen Dağı, bölgede bulunan Bayırbucak Türkmenleri’ne vurgu yapan uydurma bir isim. Buraya Türkmen Dağı veya ‘Türk yurdu’ denmesi, AKP’nin ‘çöküşü uzun zaman önce olan’ dış politika anlayışı ve stratejik derinlik kurgusuyla ilgili. Uydurma bir dağ yaratılmış olması, AKP’nin Suriye üzerinde yürüttüğü fetih politikasıyla doğru orantılı. Türkiye-Lazkiye arasında bir işgal koridoru planlanması böyle bir dağı ortaya çıkarıyor.

3- Burada gerçekte kimler var?
Bölgede 2012’den itibaren sadece cihatçılar bulunuyor. Türkiye’nin yol vermesiyle Suriye’ye giren Çeçen, Uygur, Fas, Tunus, Libya ve Yemenli cihatçılar burayı tutuyor. Bunlar El Kaide’nin ana çatısını oluşturan radikal İslamcı gruplar. Elbette yörede birçok Alevi köyüne saldırıp, katliamlar yapan El Nusra da burada. 2014’teki Kesep Ermeni katliamının da Nusra’nın komuta ettiği cihatçılar tarafından gerçekleştirildiği biliniyor. Bölgede ve Türkmen Dağı diye algı yaratılan tepede kesinlikle siviller yok!

4- Hani göç dalgası olacaktı?
Yetkililerin “saldırıdan sonra çok büyük göç dalgası olacak” propagandası da çöktü. Üstelik bunu AFAD yalanladı. AFAD, bölgeden sadece birkaç bin kişi geleceğini duyurdu. Açıkçası büyük göç dalgası da gerçeği yansıtmıyordu. Peki, gelebilecek üç-dört bin kişi kim: Cihatçıların aileleri!

5- AKP neden şimdi anımsadı?
Azez’de Bayırbucak Türkmenlerine ait 21 köyü ele geçiren IŞİD, Türkmenleri kovarken AKP sessizdi. Türkmen bölgesi Azez ve Cerablus’ta Türkmen katliamı yapan IŞİD ve El Nusra ile yapılan dolaylı görüşmelerin nasıl açıklanabileceği de merak konusu.

6- Türkmenleri savunur gibi görünmenin gerçek nedeni ne?
Bayırbucak Türkmenlerin terk ettiği, cihatçıların merkezi durumuna gelmiş bölgenin Rusya, Suriye ve İran tarafından vurulmasını Türkmen Katliamı olarak göstermenin ardında Bayırbucak bölgesini kontrol altına alan Suriye’nin, Akdeniz’e çıkışını engellemek yatmıyor mu?

7- Olası bir askeri müdahale hazırlığı mı?
Türkmen Dağı, Suriye’ye müdahaleye sıcak bakmayan Türkiye kamuoyunu ısıtmanın bir aracı olabilir. Özellikle milliyetçi kesimin duygularına yönelik bir algı yaratma çabasıyla bölgeye asker çıkarma olasılığı dillendiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Başa dön tuşu